O
OWT
OWT i inne technologie budowlane

OWT i inne technologie budowlane

OWT to skrót nazwy Oszczędnościowa Wielkowymiarowa Technologia.

Do Polski wkroczyła z rozmachem w latach 60. ub. wieku, a do Bielska Podlaskiego w roku 1975 i była przez firmę stosowana do początku lat 90.

W Europie Zachodniej prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym rozpowszechniona była jeszcze przed II Wojną Światową. Warto w tym miejscu przypomnieć, że powstałe w 1950 roku Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe, które było zalążkiem dzisiejszego Unibepu, zaczynało działalność z bardzo skromnym parkiem maszynowym.

Osiedle 360 stopni,
Warszawa, Polska.
Inwestor: Unidevelopment SA.
Osiedle 360 stopni,
Warszawa, Polska.
Inwestor: Unidevelopment SA.

Przedsiębiorstwo stosowało na początku technologie oparte na tradycyjnym systemie – jako materiału do budowy używano cegły pełnej ceramicznej i wapienno-piaskowej, kładziono wysokie dachy o więźbach drewnianych, przeważnie stosowano schemat stropów Kleina, a czasem Ackermana.

Pierwsze zaś stropy prefabrykowane pojawiły się w roku 1953, wykopy wykonywano ręcznie, a transport odbywał się furami. Budynki wielorodzinne zrealizowane w latach 70. ub. wieku w technologii OWT wytwarzane były we własnej wytwórni prefabrykatów w Hajnówce, przez Bielsko-Podlaskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Jak daleką drogę przeszła firma przez minione lata i jak wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, mogą świadczyć chociażby przykłady trzech realizacji.

Aqua Lublin – to obecnie największy kompleks pływacki we wschodniej Polsce. Główną część obiektu stanowi basen olimpijski o dł. 50 m. Został on wyposażony w ruchome dno, a zaawansowana technologia niecki olimpijskiej pozwala podzielić ją na dwie części i rozegrać zawody na dystansie 25 m. Obiekt został nagrodzony w roku 2015 w konkursie o Kryształową Cegłę w kategorii Obiekty Sportowo-Rekreacyjne. Konkurs na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Aqua Park Lublin
Aqua Park Lublin
Aqua Park Lublin
Aqua Park Lublin

Galeria Alfa w Białymstoku – pierwsza galeria handlowa, której głównym wykonawcą był Unibep SA. Uznana w roku 2008 za Najlepszy Obiekt Handlowy Europy Środkowej i Wschodniej. Ten tytuł przyznawany jest przez jedno z ważniejszych pism w branży nieruchomości w Europie – magazyn Construction & Investment Journal. Co urzekło ekspertów? Atrakcyjna architektura, wysoka jakość wykończenia wnętrza, dogodne rozwiązania komunikacyjne. Majstersztyk tej inwestycji polega przede wszystkim na niezwykle efektownym połączeniu nowoczesnej, przeszklonej i tym samym prześwietlonej przestrzeni z zachowaniem stylistyki zabytkowych budynków dawnej fabryki włókienniczej Beckera z XIX wieku. To na jej bazie w ciągu 18 miesięcy powstała ciesząca oko galeria, która przypomina najlepsze tradycje przemysłowe stolicy Podlasia i ukazuje szacunek dla jego historii.

Wysokościowiec Marvipolu przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie budowany w technologii monolitycznego szkieletu żelbetowego. Unibep SA wykorzystuje tu osiągnięcia związane z AI oraz system BIM, czyli Building Information Modeling (modelowanie informacji o budynku). BIM pozwala na stworzenie swego rodzaju cyfrowego bliźniaka inwestycji, która dopiero jest w fazie projektowania. Tradycyjna dokumentacja budynków to kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tomów wydruków czy rysunków. Dzięki zastosowaniu BIM praca przebiega na dynamicznym modelu, gdzie zmian dokonuje się w sekundy i wszyscy zainteresowani mogą mieć dostęp do zgromadzonych informacji w czasie rzeczywistym. Można też w ten sposób analizować kilka wariantów inwestycji i wybrać – oszczędzając czas i pieniądze – wersję optymalną pod względem kosztów i tempa realizacji. BIM to też istotne dla inwestora kompendium wiedzy administracyjnej, bo umożliwia m.in. śledzenie wszelkich zmian w zakrytych instalacjach. w Grupie Unibep. Firma czerpie z tych możliwości na wielu płaszczyznach, bo każdy biznes grupy ma swoje priorytety, jeśli chodzi o obszar IT.

Wszystkie budynki realizowane przez Unihouse SA to budynki z prefabrykatów zbudowanych w Fabryce Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim. Architekci i projektanci instalacji sanitarnych Unihouse projektują je w technologii BIM w oparciu o Autodesk Revit i Magicad. Zadaniem zespołu jest szczegółowe zaplanowanie każdego elementu budynku z uwzględnieniem wymagań pożarowych, fizyki budowli, akustyki i energetyki. Moduły po zrealizowaniu ich „pod dachem” są przewożone na miejsce inwestycji, gdzie układa się je jak „wielkie klocki”, tworząc duży, wielorodzinny lub wielofunkcyjny budynek. Według wielu ekspertów z branży budowanej, prefabrykacja jest przyszłością budownictwa.


Dalej
Plany na przyszłość