B
Bielsk Podlaski i Białystok
Bielsk Podlaski liczy obecnie 26 tysięcy mieszkańców

Bielsk Podlaski

Bielsk Podlaski – liczące obecnie 26 tysięcy mieszkańców miasto, leżące przy trasie DK 19 w woj. podlaskim – to jedno z najstarszych miast w regionie.

Dziś jest bezapelacyjnie polską stolicą budownictwa mieszkaniowego z elementów drewnianych i jednym z najważniejszych ośrodków tej branży w Europie. Zresztą nie tylko tej branży – tu rozwija się szereg znaczących w kraju firm, znanych także za granicą, takich jak np. Unibep SA, Danwood SA, Suempol, Arhelan i Hanbud.

Dynamikę rozwoju Bielska Podlaskiego jako ośrodka gospodarczego widać choćby po zestawieniu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, prezentującym największe firmy Polski północno-wschodniej. Podczas pierwszej edycji rankingu na tej liście znalazło się tylko jedno bielskie przedsiębiorstwo; podczas 15. edycji do elitarnego grona trafiło aż sześć firm – trzy z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce, w tym Unibep, który zajął 3. miejsce. Wszystkie te przedsiębiorstwa rozwijają się w oparciu o polski kapitał, co jest ewenementem w skali kraju.

Bielsk Podlaski to także „matecznik” Grupy Unibep – od 70 lat mieści się tu główna siedziba firmy. Jej znaczenie dla miasta – jako pracodawcy i uczestnika życia społecznego – znalazło m.in. odzwierciedlenie w fakcie nadania Janowi Mikołuszko (w roku 2013) tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Wszystkie najważniejsze budynki z powojennej historii Bielska Podlaskiego wybudowały firmy tworzące historię dzisiejszego Unibepu.

Główna siedziba Unibep SA w Bielsku Podlaskim
Główna siedziba Unibep SA w Bielsku Podlaskim

Białystok, stolica województwa podlaskiego,

jest miejscem o niebagatelnym znaczeniu w kontekście historii Unibepu
oraz ważnym punktem na mapie jego rozwoju biznesowego.

Siedziba Grupy Unibep w Białymstoku
Siedziba Grupy Unibep w Białymstoku
Zaczynając od sprawy najważniejszej, czyli kadr: to właśnie z Politechniki Białostockiej pochodzi większość kluczowych pracowników Unibepu i to z tą uczelnią Unibep realizuje wiele partnerskich projektów, służących rozwojowi zarówno firmy, jak i szkoły wyższej.

Obecny Prezes Zarządu Unibep SA Leszek Gołąbiecki jest Przewodniczącym Rady Uczelni Politechniki Białostockiej.

Kiedy Unibep postawił na rozwój w segmencie budownictwa drogowego i inżynieryjnego, za siedzibę powołanych w tym celu spółek obrał Białystok. To tutaj mieści się Oddział Infrastruktury Unibep SA oraz spółka Budrex, które realizują takie inwestycje, jak np. węzeł drogowy Porosły z pięcioma wiaduktami na głównej trasie wylotowej z Białegostoku do Warszawy (w konsorcjum z PORR) lub obiekty inżynierskie na Trasie Niepodległości w stolicy woj. podlaskiego.

A kiedy spojrzeć na Białystok z lotu ptaka, próbując wskazać najciekawsze realizacje przeprowadzone na jego terenie w ostatnich latach, nie sposób na pewno pominąć wkomponowanej w zabytkowe gmachy pofabrycznej Galerii Alfa czy futurystycznego, monumentalnego, wtapiającego się w otaczającą zieleń gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki. Oba te obiekty zbudował Unibep SA. Oczywiście to tylko wybrane inwestycje, które firma zrealizowała w pięknym mieście Białystok.

Fabryka Domów Modułowych Unihouse SA
Fabryka Domów Modułowych Unihouse SA

Dalej
Cyfryzacja