Przewiń w dół
Przewiń w dół
Przewiń w dół
Eksport
Działalność eksportowa od wielu lat była bardzo istotna dla funkcjonowania Unibepu.
Już w latach 90. ubiegłego wieku, jeszcze jako przedsiębiorstwo państwowe, a potem komunalne, firma działała na budowach w Związku Radzieckim, ale też
m. in. na Białorusi i na Ukrainie.

Oficjalne potwierdzenie, że to czynnik wyróżniający Unibep na tle polskiej branży budowlanej przyszło po raz pierwszy w roku 2013 – to wtedy przy Liście 2000 „Rzeczpospolitej” pojawiło się zestawienie polskich przedsiębiorstw uwzględniające dynamikę wzrostu udziału eksportu w sprzedaży od 2009 roku. Bielskie przedsiębiorstwo zajęło w nim pierwsze miejsce wśród spółek budowlanych.
Ale nie tylko miejsca w rankingach są istotne – od kilku lat 20-25 proc. sprzedaży firmy pochodzi z rynków zagranicznych. To ważne, wręcz strategiczne źródło przychodów – co roku jest to ok. 300 mln złotych.
Niezwykle istotne na mapie zagranicznych realizacji Grupy Unibep są od lat kraje dawnego bloku wschodniego. W latach ubiegłych firma z powodzeniem zrealizowała szereg budów w Rosji. Były to obiekty handlowe, hotelowe, przemysłowe, których stanowią powód do dumy firmy. Zrealizowane projekty otworzyły spółce drzwi do tego typu realizacji na innych rynkach. Obecnie spółka ma przedstawicielstwa na Białorusi i Ukrainie, a w jej biurach w Mińsku i Kijowie pracują fachowcy z doświadczeniem w pracy na rynkach zagranicznych.
Spółka od lat realizuje prestiżowe projekty na Białorusi (galerie handlowe, hotele, centra medyczne i rekreacyjne oraz centra logistyczne), a obecnie bardzo dynamicznie rozwija swoją działalność na Ukrainie – buduje tam galerie handlowe oraz obiekty infrastrukturalne.
Na rynkach wschodnich ważna jest współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Krajowych. To pozwala Unibep SA na bezpieczne finansowanie budowy inwestycji.
Drugi niezwykle istotny kierunek eksportu to Skandynawia. Od 2009 roku Unibep, pod marką Unihouse, intensywnie działa w Norwegii, gdzie pozostaje największym polskim wykonawcą generalnym – dostarcza wykończone „pod klucz” projekty w technologii modułowej, a także rozwija działalność deweloperską we współpracy z miejscowymi partnerami. Norwegia nie jest łatwym rynkiem ani pod względem wymogów formalnych, ani w kontekście wysokich norm technicznych, jakie trzeba spełniać. Okazało się jednak, że jakość i profesjonalizm polskiej załogi oraz dobry produkt zawsze się obronią. Unihouse posiada m.in. certyfikat SINTEFF – Norweskie Zezwolenie Centralne. Dokument ten umożliwia uzyskanie pozwoleń i wykonywanie prac budowlanych w określonych obszarach i klasach działalności na terenie całej Norwegii.
Spółka Unibep SA miała też epizod na rynku niemieckim – budowała tam domy dla seniorów. Zdecydowała jednak o wycofaniu się z tego rynku.
O tym, jak ogromne znaczenie przywiązuje Grupa Unibep do eksportu, świadczy też fakt, że spółka zainicjowała i znalazła się wśród założycieli Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, a prezesi Unibepu od chwili powstania klastra są w jego zarządzie.
Wizualizacja obiektu: Centrum handlowo-biurwe Retroville (w budowie/ Kijów), Ukraina. Inwestor: Martin Sp. z o.o. Centrum handlowo-biurwe Retroville w budowie.