Przewiń w dół
Przewiń w dół
Przewiń w dół
Hajnówka
Zaledwie 27 kilometrów dzieli to dwudziestotysięczne miasto od Bielska Podlaskiego.
W pierwszych dekadach istnienia Bielsko-Podlaskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego było ono jednym z najistotniejszych obszarów działania przedsiębiorstwa.
W wielu materiałach poświęconych historii firmy Hajnówka pojawia się w bardzo charakterystycznej dla początków tego biznesu anegdocie. Opowiada ona, jak to pierwsza betoniarka spalinowa wypożyczana była przez B-PPB na jedną z hajnowskich budów od tamtejszego księdza. Ale to już bardzo odległa historia.
Ciekawie było w roku 1966 – decyzją Warszawy Hajnówka została wyłączona z terenu działania Bielsko-Podlaskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Ale B-PPB szybko weszło ponownie na rynek hajnowski, aby kończyć niektóre inwestycje po białostockiej „Przemysłówce”.
W latach 60. i 70. ubiegłego wieku B-PPB dysponowało w Hajnówce potężną bazą socjalną i wytwórczą.
To właśnie tam znajdowała się wytwórnia prefabrykatów żelbetowych typu OWT (czyli tzw. wielkiej płyty). Tę technologię B-PPB wykorzystywało w budownictwie od roku 1975 do początku lat 90., stawiając m.in. osiedla mieszkaniowe w Bielsku Podlaskim, Hajnówce czy Siemiatyczach.
W Hajnówce zlokalizowany był także hotel dla lokalnego hufca OHP, w którym mieszkali młodzi ludzie uczący się zawodu budowlańca i pracujący potem na budowach B-PPB. W Hajnówce, w latach siedemdziesiątych firma wybudowała też własny Ośrodek Zewnętrzny (obecnie przekształcony na Areszt Śledczy), gdzie przebywało do 200 więźniów.
W ostatnich latach Unibep powrócił ze swą działalnością w okolice Hajnówki, realizując budowę kolejnych odcinków nowoczesnych dróg Hajnówka – Białystok, Hajnówka – Kleszczele oraz Hajnówka – Białowieża.