Przewiń w dół
Przewiń w dół
Przewiń w dół
N jak NAJ…
W pierwszej dziesiątce największych firm budowlanych w Polsce Grupa Unibep znalazła się po raz pierwszy w 2016 roku. Ma obecnie na koncie kilkaset realizacji, w tym kilka absolutnie wyjątkowych.
NAJwyższym z postawionych przez nią wysokościowców jest Aura Sky – wyrósł on przy ulicy Ostrobramskiej w lewobrzeżnej części stolicy i mając 26 pięter, góruje nad okolicą. Jest najwyższym budynkiem prawobrzeżnej Warszawy, a mieści się w nim 576 mieszkań. Aura Sky został wyróżniony tytułem Budowa Roku 2017 III stopnia.
NAJwiększym obiektem w portfolio Grupy Unibep jest – także warszawska – Galeria Północna. To budynek o kubaturze 558 tysięcy m3 i powierzchni użytkowej – aż 64 tysięcy m2! Zajmuje działkę o powierzchni 49 tysięcy m2.
Galeria Północna jest galerią handlową czwartej generacji. To nie są tylko miejsca do robienia zakupów – to są centra rozrywki i świątynie spędzania wolnego czasu. Tutaj przychodzi się głównie dla przyjemności. W takim obiekcie jest mnóstwo rozmaitych sklepów. Prym wiodą znane marki. Ale bardzo ważne jest kino, klub fitness, ale i mnóstwo eleganckich miejsc do spożycia posiłków.
Galeria ta nawiązuje także do pierwotnych, związanych ze sztuką znaczeń słowa „galeria”: w jej centralnym punkcie wznosi się najwyższa w Polsce, 22-metrowa rzeźba Wir autorstwa Oskara Zięty, jednego z najbardziej znanych rodzimych projektantów i designerów. Ustawienie rzeźby w środku budynku było wielkim wyzwaniem inżynierskim. Również ten obiekt został wyróżniony tytułem Budowa Roku 2017 – nagrodą I stopnia.
NAJwiększym obiektem przemysłowym zbudowanym przez Grupę Unibep jest Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita 3 w Wysokiem Mazowieckiem. Wywodząca się z Podlasia Grupa Mlekovita to największy w Polsce producent przetworów mlecznych, a zbudowany przez Unibep zakład jest najnowocześniejszym tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Kubatura budynków wynosi blisko 224 tysiące m3. Inwestycja została wykonana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Unibep SA miała skoordynować budowę z pracami wokół instalacji technologicznych (GEA). Podstawowym wyzwaniem przy realizacji inwestycji było wykończenie budynku w standardzie „baby food” na potrzeby produkcji żywności. Obiekt dołączył do grona wyróżnionych tytułem Budowa Roku 2017 – nagrodą I stopnia.
Z kolei geograficzne „naj” dotyczy osiedla mieszkaniowego w Tromso w Norwegii. Unibep zrealizował tam dwie inwestycje (łącznie 207 mieszkań zbudowanych z 397 modułów). A czemu „naj” ? Bo Tromso znajduje się NAJdalej… 350 kilometrów od koła podbiegunowego w linii prostej.
I jeszcze kilka liczb:
NAJwiększe osiedla deweloperskie Grupy Unibep: URSA w Warszawie (powstało i nadal powstaje w konsorcjum z CDP SA) – 1484 mieszkania oraz Fama Jeżyce w Poznaniu (zostanie zbudowane wspólnie z Wiepofamą) – blisko 2200 mieszkań;
NAJwiększa estakada: w Krasnem koło Supraśla pod Białymstokiem – długość 621 m;
NAJwiększy obiekt inżynierski: wiadukt na drodze S8 (w okolicach Zambrowa) – długość 105 m;
NAJważniejsza inwestycja drogowa: na S8, od Ostrowi Mazowieckiej do Poręby – 16 km drogi ekspresowej;
NAJwiększe obiekty eksportowe: hotel Dubble Tree, Vnukovo w Moskwie – 432 pokoje; hotel Victoria w Mińsku – 256 pokojów; galeria w Grodnie – pow. ogólna 157 tys. m2 i galeria w Kijowie, centrum handlowe – 79 tys. m2, budynek biurowy – 11 tys. m2.